Strona główna » Części rowerowe » Łańcuchy rowerowe

Łańcuchy rowerowe

Łańcuchy rowerowe

 

Łańcuch rowerowy.

 

Łańcuch rowerowy – jeden z elementów napędu, który odpowiedzialny jest za przenoszenie ruchu obrotowego z zębatek przednich (korby) do zębatek tylnych (kaseta, wolnobieg). Łańcuch zbudowany jest z ogniw oraz oddzielających je blaszek. Standardowa odległość pomiędzy ogniwami to 1/2 cala (12,7mm). W zależności od rodzaju wolnobiegu/kasety oraz ilości zębatek tylnych łańcuchy rowerowe różnią się szerokością ogniw. Ilość zębatek a szerokość ogniw łańcucha rowerowego przedstawia się następująco:

A. Standardowa szerokość wewnętrzna ogniw pomiędzy blaszkami:

  • 3/32" dla napędu posiadającego przerzutki zewnętrzne
  • 1/8" dla napędu z jedną zębatką tylną bez przerzutek zewnętrznych
B. Szerokość zewnętrzna ogniw dla napędu z:
  • 6 zębatkami - 7,8mm
  • 7 zębatkami - 7,3mm
  • 8 zębatkami - 7,1mm
  • 9 zębatkami - 6,6 - 6,8mm
  • 10 zębatkami - 6,2mm
  • 10 zębatkami wąskimi - 5,88mm
  • 11 zębatkami - 5,5mm

Łańcuch rowerowy narażony jest na szkodliwe działanie wody oraz innych zabrudzeń takich jak kurz czy piasek. Z tego względu w celu wydłużenia jego żywotności zalecane jest okresowe czyszczenie oraz smarowanie łańcucha. Do wyczyszczenia łańcucha można użyć nafty, benzyny lub produktów specjalnie przeznaczonych do czyszczenia i konserwacji łańcucha. Jako smar można wykorzystać wszelkiego rodzaju smary, oleje o małej lepkości takich jak olej do piły łańcuchowej lub inne specjalistyczne środki do ochrony łańcucha. 

Łańcuch rowerowy ulega wydłużeniu spowodowanym dużymi obciążeniami podczas swojej pracy. Spowodowane jest to ścieraniem się powierzchni o siebie trących (ogniwa, blaszki zębatki). Zbyt duże rozciągnięcie łańcucha może skutkować brakiem przenoszenia napędu z powodu przeskakiwania łańcucha.

 
Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Tylko nowości
Tylko promocje
33512 Zapinka łańcucha MTB 1/2" x 3/32"

33512 Zapinka łańcucha MTB 1/2" x 3/32"

Ceny widoczne po zalogowaniu

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail